Blog
Slimačím tempom Vytlačiť
Napísal pedro   
Piatok, 17 August 2012 14:12

slfood

Ruku na srdce a priznajme, že každý z nás sa už určite ocitol v situácii, kedy nemal čas na zdĺhavú prípravu pokrmu, alebo návštevu kvalitnej reštaurácie, za ktorou by musel cestovať v tom lepšom prípade na druhý koniec mesta. Častokrát sa v takýchto prípadoch necháme zlákať žiarom reklamných pútačov najbližšieho stánku rýchleho občerstvenia - fast foodu. Myslím si, že je to úplne v poriadku a aj napriek tomu, že sa považujeme za milovníkov kvalitného jedla sa nemusíme cítiť previnilo. Ak sa však na vec pozrieme komplexnejšie, uvedomíme si, že v kontexte súčasnej uponáhľanej doby a meniacich sa hodnôt by sa nám o pár rokov nemuselo podariť nájsť skutočnú reštauráciu, alebo kvalitné, autentické suroviny, z ktorých by sme si doma vedeli pripraviť chutný pokrm. Ako odpoveď na tento stav vzniklo hnutie Slow Food®, so svojim názvom parodujúcim svojho hlavného protivníka.

 
K letu patrí grilovanie Vytlačiť
Napísal pedro   
Utorok, 19 Júl 2011 03:10

grill01

Poznáte ten pocit, keď sa od susedov, alebo po celej ulici šíri neznesiteľne príjemná vôňa grilovaného mäska? Azda málokto je imúnny a hneď mu napadá, že už ten najbližší víkend sa vyberie na grilovačku aj on. Mne sa to tiež nedávno pošťastilo a rozhodol som sa zosumarizovať poznatky a podeliť sa s nimi.

 
Káva ako ju poznáme, nepoznáme Vytlačiť
Napísal pedro   
Streda, 06 Júl 2011 17:37

espressoUvedomujem si, že už niekoľko mojich článkov začína frázou: Toto jedlo/nápoj som niekedy vôbec nejedol/nepil/nepoznal, až do chvíle... Ani tak bežný a pre niekoho neodmysliteľný nápoj ako káva, nebol na zozname mojich obľúbených. Akosi som jej pred tým nevedel prísť na chuť. Všetko zmenila dovolenka v talianskom Levante, kde som nedokázal odolať atmosfére kaviarničiek a reštaurácii v úzkych uličkách, kde podávali, pre niekoho až hriešne malé a koncentrované podoby tejto najznámejšej lahôdky. Na záver článku ukážem ako pripraviť niektoré populárne kávové nápoje bez použitia drahých kávovarov, takže sa nenechajte odradiť teóriou v úvode.

 
Vyznáte sa v mexických špecialitách? Vytlačiť
Napísal pedro   
Piatok, 17 Jún 2011 12:19

fajitaHistoricky doména Mexika a krajín strednej Ameriky, neskôr adoptovaná kuchyňa v USA sa v posledných rokoch čoraz väčšmi tlačí aj na európsky kontinent a dokonca aj do kulinársky konzervatívnejších kútov ako je Slovensko. Na pultoch sa začínajú objavovať tortilly, tacos, enchiladas, sady na burritos, fajitas a rôzne salsy.
Našinec sa len málokedy orientuje v týchto názvoch. Výnimku snáď tvorí skupina, ktorá pobudla nejakú dobu v USA a mala možnosť okúsiť špeciality Tex-Mex, ako sa zvykne nazývať americká verzia mexickej kuchyne. Sám sa necítim byť expertom na mexickú kuchyňu, avšak chcel by som sa pokúsiť pripraviť rýchlokurz vo forme krátkeho článku. Snáď si takto spoločne o kúsok zlepšíme kulinársku inteligenciu.

 
Domáce zaváraniny, alebo cesnakový olej? Vytlačiť
Napísal pedro   
Pondelok, 04 Apríl 2011 14:37

 

tlakovy hrniecPôvodne som na tomto mieste plánoval uviesť recepty na domáci bylinkový, či cesnakový, olivový olej. Pri hľadaní inšpirácie na internete som sa dostal k informáciám, ktoré ma presvedčili, že to nemusí byť dobrý nápad. Ak náhodou patríte k ľudom, ktorí zavárajú, alebo konzumujú konzervované jedlá možno by ste si mali tiež prečítať týchto zopár riadkov, prípadne si informácie dohľadať aj na miestach, ktorým dôverujete viac.

 


Odporúčame

Novinky

18 Január 2014, 20.43
ragu-alla-bolognese Omáčka Bolognese, alebo ragu alla bolognese patrí medzi najtradičnejšie a najobľúbnejšie...
07 Január 2014, 12.59
creme-brulee Vedeli ste, že názov tohto zákusku znejúci poeticky, luxusne a snobsky by sa dal voľne...
10 November 2013, 16.52
baklava-z-domaceho-cesta-fillo  Po poslednej dovolenke v Grécku som si sľúbil, že po príchode domov určite skúsim...
20 Máj 2013, 08.01
ten-najlepsi-hamburger Tiež občas nestíhate variť, alebo jesť v normálnej reštaurácii? V takýchto situáciách prídu...
06 November 2012, 21.11
salat-caesar Takmer v každej reštaurácii ho nájdete v jedálnom lístku, no skoro v žiadnej nemá takmer nič...

PrihlásenieKto je online

 Návštevníci: 54 

Podporte nás