Blog Zábava
Slimačím tempom Vytlačiť
Napísal pedro   
Piatok, 17 August 2012 14:12

slfood

Ruku na srdce a priznajme, že každý z nás sa už určite ocitol v situácii, kedy nemal čas na zdĺhavú prípravu pokrmu, alebo návštevu kvalitnej reštaurácie, za ktorou by musel cestovať v tom lepšom prípade na druhý koniec mesta. Častokrát sa v takýchto prípadoch necháme zlákať žiarom reklamných pútačov najbližšieho stánku rýchleho občerstvenia - fast foodu. Myslím si, že je to úplne v poriadku a aj napriek tomu, že sa považujeme za milovníkov kvalitného jedla sa nemusíme cítiť previnilo. Ak sa však na vec pozrieme komplexnejšie, uvedomíme si, že v kontexte súčasnej uponáhľanej doby a meniacich sa hodnôt by sa nám o pár rokov nemuselo podariť nájsť skutočnú reštauráciu, alebo kvalitné, autentické suroviny, z ktorých by sme si doma vedeli pripraviť chutný pokrm. Ako odpoveď na tento stav vzniklo hnutie Slow Food®, so svojim názvom parodujúcim svojho hlavného protivníka.

 

Organizácia Slow Food® bola založená v roku 1989 talianským novinárom Carlom Petrinim ako odpoveď na rozmáhajúce sa siete rýchleho občerstvenia, celkovo uponáhľaný životný štýl a miznúce tradičné špeciality a lokálne suroviny. V súčasnosti má vyše 100 000 členov spomedzi podnikateľov, producentov, reštauratérov, poľnohospodárov, aktivistov a dobrovoľníkov. Hlavnou víziou tohto hnutia je zapezpečiť každému človeku prístup ku kvalitnému jedlu, ktoré je užitočné pre neho, pre producenta a pre našu planétu. Organizácia sa snaží presadiť a podporiť také aktivity, ktoré by pomohli férovému obchodu s potravinami, ktoré by boli zdravotne nezávadné, autenické, kvalitné a lokálne. Ďalej sa snaží propagovať rozmanitosť a jedinečnosť v stravovaní propagáciou miestnych špecialít a tradičných pokrmov. V súčasnosti máme aj na Slovensku tri pobočky Slow Food®. Dve z nich sídliace v Bratislave a jednu v Banskej Bystrici.

 

Ak sa teda najbližšie nebudete vedieť rozhodnúť pri nákupoch, alebo pri výbere stravovacieho zariadenia, skúste sa na chvíľku zastaviť a brať do úvahy aj to čo je dobré a zdravé pre Vás, za akých podmienok boli potraviny vyprodukované a čo by sa stalo, keby sme všetci zabudli, ako chutí skutočná bryndza vyrobená z ovčieho mlieka, voňavé, domáce paradajky, alebo v akých podmienkach museli žiť a zomrieť zvieratá, ktorých mäso si kupujete.

Viac informácií ako podporiť Slow Food® nájdete na ich oficialnych stránkach.

Slow Food® je registrovaná ochranná značka organizácie Slow Food. Pre účely článku nám nebolo dovolené použiť oficiálne logo organizácie.

 
Páčil sa Vám článok? Podporte nás a zdieľajte tento článok, alebo celú stránku na Facebooku!
Podeľte sa o svoj názor a pridajte k článku komentár!
Registrovaním na fóre získate odpovede na vaše kulinárske otázky.
Viete napísať podobný článok? Pridajte sa k nám!
Ďakujeme!

Komentáre  

 
# Petra 2012-09-17 12:53
Som rada, že sa téma Slow Food dostáva aj na slovenské food blogy, tak dávam do pozornosti dve miestne, v rámci Slow Food, aktívne, konvívia: na západnom Slovensku zastrešuje aktivity Slow Food Pressburg a na strednom Slovensku Slow Food Banská Bystrica. Viac informácii o našich aktivitách môžete získavať priebežne z našich stránok :-)!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporúčame

Novinky

18 Január 2014, 20.43
ragu-alla-bolognese Omáčka Bolognese, alebo ragu alla bolognese patrí medzi najtradičnejšie a najobľúbnejšie...
07 Január 2014, 12.59
creme-brulee Vedeli ste, že názov tohto zákusku znejúci poeticky, luxusne a snobsky by sa dal voľne...
10 November 2013, 16.52
baklava-z-domaceho-cesta-fillo  Po poslednej dovolenke v Grécku som si sľúbil, že po príchode domov určite skúsim...
20 Máj 2013, 08.01
ten-najlepsi-hamburger Tiež občas nestíhate variť, alebo jesť v normálnej reštaurácii? V takýchto situáciách prídu...
06 November 2012, 21.11
salat-caesar Takmer v každej reštaurácii ho nájdete v jedálnom lístku, no skoro v žiadnej nemá takmer nič...

PrihlásenieKto je online

 Návštevníci: 54 

Podporte nás