Blog Rady a návody
Domáce zaváraniny, alebo cesnakový olej? Vytlačiť
Napísal pedro   
Pondelok, 04 Apríl 2011 14:37

 

tlakovy hrniecPôvodne som na tomto mieste plánoval uviesť recepty na domáci bylinkový, či cesnakový, olivový olej. Pri hľadaní inšpirácie na internete som sa dostal k informáciám, ktoré ma presvedčili, že to nemusí byť dobrý nápad. Ak náhodou patríte k ľudom, ktorí zavárajú, alebo konzumujú konzervované jedlá možno by ste si mali tiež prečítať týchto zopár riadkov, prípadne si informácie dohľadať aj na miestach, ktorým dôverujete viac.

Pôvodne som si myslel, že čokoľvek ponorené do oleja a teda so zamedzeným prístupom k vzduchu je chránené pred skazou. Nemohol som byť viac naivný a ďalej od pravdy.

V prvom rade väčšina potravín - zeleniny, ovocia a byliniek obsahuje podstatné množstvo vody. Ak napríklad lístok bazalky ponoríte do oleja, voda vo vnútri ostane uviaznutá a v lepšom prípade spôsobí po určitom čase hnilobu v lístku a skazenie celého produktu.

V tom horšom prípade zenesiete spolu s bylinkami, cesnakom, alebo inými dobrotami do oleja aj kolónie baktérii, ktoré sa bežne vyskytujú v zemi. Niektoré z nich sú anaeróbne - schopné prežiť bez vzduchu. Medzi najnebezpečnejšie z nich patrí aj Clostridium Botulinum. Táto produkuje známe botulotoxíny, ktoré okrem vyhladenia vrások dokážu vyhladiť aj celú rodinu, alebo pohostenú návštevu!

V oleji majú pripravené vhodné podmienky. Nie je tam vzduch, ak ho skladujete pri izbovej teplote, je ideálna, je tam málo konkurenčných baktérii a obvykle je aj vhodná hodnota pH. Kyslejšie prostredie týmto baktériám prekáža, preto sú niektoré potraviny menej náchylné na skazu.

Podľa internetových zdrojov sa cesnak považuje za obzvlášť rizikový pre prípravu domácich luhovaných olejov.

Samozrejme, že okrem oleja sú vhodným prostredím aj všetky zavárané potraviny. Ak ste si mysleli, že hygiena a sterilizácia vo vodnom kúpeli vás ochránia, pravdepodobne sa mýlite. Spóry baktérii C. Botulinum prežívajú teploty vyššie ako 100°C! Ak nepoužijete konzervačné látky, neupravíte pH roztoku a nesprávne sterilizujete, riskujete!

Riešením je sterilizácia pri vyšších teplotách. Odpoveďou je použitie tlakového hrnca na zaváraniny, v ktorom môže byť dosiahnutá teplota nad 120°C, pri ktorej dochádza k zničeniu spórov aj tejto nebezpečnej baktérie.

Ako posledná možnosť ako ošetriť podozrivú potravinu tesne pred konzumáciou, je zničenie toxínov produkovaných baktériou pri teplote nad 60°C. Síce nezničíte vlastnú baktériu, snáď predídete vážnejším zdravotným komplikáciám. Osobne by som sa však na tento postup nespoliehal.

Stále mi neide do hlavy, prečo u nás nedostať tlakové zaváracie hrnce. Dostať hrnce na zaváranie, ktoré sú v podstate obyčajnými hrncami, alebo potom tlakové hrnce na varenie, ktoré ale nemajú reguláciu tlaku prispôsobenú pre pohodlné zaváranie. Zdá sa, že v zahraničí je situácia a osveta úplne iná.

Odporúčam teda, byť pri výrobe a hlavne konzumácii podobných výrobkov po domácky veľmi obozretný. Ochutené oleje konzumujte čerstvé, kúpené, alebo skladované v chladničke iba niekoľko dní. To isté platí aj pre domáce pesto. Ak zavárate, správne a dostatočne dlho sterilizujte. Možno to doteraz prežili generácie vašich predkov, no chcete riskovať či to zvládnete vy, alebo vaše deti?

 
Páčil sa Vám článok? Podporte nás a zdieľajte tento článok, alebo celú stránku na Facebooku!
Podeľte sa o svoj názor a pridajte k článku komentár!
Registrovaním na fóre získate odpovede na vaše kulinárske otázky.
Viete napísať podobný článok? Pridajte sa k nám!
Ďakujeme!

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporúčame

Novinky

18 Január 2014, 20.43
ragu-alla-bolognese Omáčka Bolognese, alebo ragu alla bolognese patrí medzi najtradičnejšie a najobľúbnejšie...
07 Január 2014, 12.59
creme-brulee Vedeli ste, že názov tohto zákusku znejúci poeticky, luxusne a snobsky by sa dal voľne...
10 November 2013, 16.52
baklava-z-domaceho-cesta-fillo  Po poslednej dovolenke v Grécku som si sľúbil, že po príchode domov určite skúsim...
20 Máj 2013, 08.01
ten-najlepsi-hamburger Tiež občas nestíhate variť, alebo jesť v normálnej reštaurácii? V takýchto situáciách prídu...
06 November 2012, 21.11
salat-caesar Takmer v každej reštaurácii ho nájdete v jedálnom lístku, no skoro v žiadnej nemá takmer nič...

PrihlásenieKto je online

 Návštevníci: 54 

Podporte nás