Blog Rady a návody
Vyznáte sa v mexických špecialitách? Vytlačiť
Napísal pedro   
Piatok, 17 Jún 2011 12:19

fajitaHistoricky doména Mexika a krajín strednej Ameriky, neskôr adoptovaná kuchyňa v USA sa v posledných rokoch čoraz väčšmi tlačí aj na európsky kontinent a dokonca aj do kulinársky konzervatívnejších kútov ako je Slovensko. Na pultoch sa začínajú objavovať tortilly, tacos, enchiladas, sady na burritos, fajitas a rôzne salsy.
Našinec sa len málokedy orientuje v týchto názvoch. Výnimku snáď tvorí skupina, ktorá pobudla nejakú dobu v USA a mala možnosť okúsiť špeciality Tex-Mex, ako sa zvykne nazývať americká verzia mexickej kuchyne. Sám sa necítim byť expertom na mexickú kuchyňu, avšak chcel by som sa pokúsiť pripraviť rýchlokurz vo forme krátkeho článku. Snáď si takto spoločne o kúsok zlepšíme kulinársku inteligenciu.mexiko02Tortilla
Základ mexickej kuchyne tvoria rôzne druhy pšeničných, alebo kukuričných placiek. Snáď najznámejšou je tortilla. Tortilla je druh placky vyrobený z pšeničnej, alebo kukuričnej múky, podľa tohto kritéria teda rozlišujeme aj dva základne druhy. Takmer všetko čo vám napadne v súvislosti s mexickou kuchyňou sa točí okolo tortilly. Táto placka tvorí základ niekoľkých jedál, pričom medzi nájznámejšie patria: burritos, enchiladas, tacos, alebo fajita. Všetkým sa budeme venovať nižšie.
Tortilly je možné bežne kúpiť aj u nás. Obvykle ako chladené, alebo jednoducho balené v ochrannej atmosfére. Pšeničné tortilly si vieme pripraviť aj doma. Použijeme: hladkú múku, štipku prášku do pečiva, soľ, trochu oleja a mlieko. Vypracujeme pevnejšie cesto, z ktorého vyvaľkáme tenké placky, ktoré nasucho pečieme na panvici. Originál mexické tortillas sa tvarujú a lisujú v špeciálnych, na to určených lisoch.

mexiko03Taco
Taco je častokrát zle interpretovaný názov. V skutočnosti je Taco klasický mexický pokrm, pripravený z tortilly, ktorá je plnená rôznymi zmesami. Plnka je preložená tortilou, alebo je v nej zavinutá. Plnku môže tvoriť zelenia, rôzne druhy mäsa, či syr. Ako príloha sa obvykle používa salsa. Špeciálnou variantou je plnka uložená v tvrdej, chrumkavej placke, ohnutej do tvaru U. Túto placku by sme mohli nazvať kornútkom (Taco shell). Takáto "lastúra" sa pripravuje z klasickej tortilly tak, že sa táto vypráža v oleji a ohýba pomocou špeciálneho prípravku do požadovaného tvaru. Tento druh je natoľko špecifický, že sa ako Taco označujú samotné Taco Shells nezávisle od druhu plnky.

 

 

 

 

 

mexiko04

Burrito
V princípe je burrito podobné Tacu a ako uvidíme neskôr aj Fajite. Je to zmes mäsa, zeleniny, alebo morských plodov, spolu so salsou zabalená v tortille. Jediné špecifikum je v tom, že Burritos má charekter fast-foodu. Obvykle sú preto aj konce rolky zahnuté, aby plnka nevytekala. Jedlo je takto vhodné na rýchle stolovanie, alebo na cestu.

 

 

 

 

 

 

mexiko05Fajita
Je pokrm veľmi podobný dvom spomenutým vyššie. Ide o mäsovú mexickú špecialitu, ktorá sa pôvodne pripravovala z hovädzieho mäsa. Mäso sa potom spoločne so smotanou, salsou, šalátom, alebo paradajkami zatáča do placiek Tortilla. Obvykle sú placky a plnka podávané osobitne a hosť si fajitu vyrába sám.

 

 

 

 

 

mexiko06Enchillada
Nebudete možno prekvapení, že enchillada sa taktiež v mnohom nelíši od vyššie spomenutých pokrmov. Taktiež ide o tortillu plnenú zeleninou a mäsom. Jemnou nuansou, ktorá ho odlišuje od ostatných jedál, je chilly, alebo paradajková salsa, ktorou je pokrm preliaty.

 

 

 

 

 

 

Salsa

Je názov pre akúkoľvek omáčku. Obvykle ide o korenistú omáčku na paradajkovom základe. Omáčky bývajú pikantné.

Toľko teda aspoň základný prehľad najznámejších špecialít mexickej kuchyne. Je vidieť, že podobne ako majú Taliani desiatky názvov pre cestoviny, majú Mexičania desiatky názvov pre svoje pokrmy založené na mexických plackách.

 

Copyright podľa creative commons:

V článku boli použité fotografie zo siete flickr.com. Poďakovanie a autorstvo patri:

Tortilla - jasja_dekker, Taco - lucianvenutian, Burrito - mr_t_in_dc, Fajita - jeffreyww, Enchillada - amacedo.

 
Páčil sa Vám článok? Podporte nás a zdieľajte tento článok, alebo celú stránku na Facebooku!
Podeľte sa o svoj názor a pridajte k článku komentár!
Registrovaním na fóre získate odpovede na vaše kulinárske otázky.
Viete napísať podobný článok? Pridajte sa k nám!
Ďakujeme!

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporúčame

Novinky

18 Január 2014, 20.43
ragu-alla-bolognese Omáčka Bolognese, alebo ragu alla bolognese patrí medzi najtradičnejšie a najobľúbnejšie...
07 Január 2014, 12.59
creme-brulee Vedeli ste, že názov tohto zákusku znejúci poeticky, luxusne a snobsky by sa dal voľne...
10 November 2013, 16.52
baklava-z-domaceho-cesta-fillo  Po poslednej dovolenke v Grécku som si sľúbil, že po príchode domov určite skúsim...
20 Máj 2013, 08.01
ten-najlepsi-hamburger Tiež občas nestíhate variť, alebo jesť v normálnej reštaurácii? V takýchto situáciách prídu...
06 November 2012, 21.11
salat-caesar Takmer v každej reštaurácii ho nájdete v jedálnom lístku, no skoro v žiadnej nemá takmer nič...

PrihlásenieKto je online

 Návštevníci: 54 

Podporte nás