Blog Rady a návody
K letu patrí grilovanie Vytlačiť
Napísal pedro   
Utorok, 19 Júl 2011 03:10

grill01

Poznáte ten pocit, keď sa od susedov, alebo po celej ulici šíri neznesiteľne príjemná vôňa grilovaného mäska? Azda málokto je imúnny a hneď mu napadá, že už ten najbližší víkend sa vyberie na grilovačku aj on. Mne sa to tiež nedávno pošťastilo a rozhodol som sa zosumarizovať poznatky a podeliť sa s nimi.

 

Grilovanie nám okrem zasýtenia žalúdka poskytne zámienku na pobyt v prírode, alebo aspoň na dvore domu. Počasie nemusí byť úplne dokonalé, stačí ak nebude pršať a ak chceme jesť vonku, nemusela by byť neznesiteľná zima. Tak isto silný vietor dokáže pokaziť plány. Grilovať môžeme v lete i v zime, každé obdobie má svoje čaro.

 

gril

Prvým krokom je zaobstarať si potrebné technické vybavenie a správne miesto. Grilovať môžme priamo na ohni/dreve, na drevenom uhlí, na elektrickom, alebo plynovom grile. Každý má svoje špecifiká a taktiež pripravený pokrm bude niesť podpis použitého paliva. Zastávam názor, že ak sa rozhodneme ísť grilovať mali by sme piecť priamo na ohni, alebo na drevenom uhlí. Špecifická aróma je nedosiahnuteľná pri elektrickom, alebo plynovom zariadení. Navyše rituál zapaľovania a rozdúchavania má svoje čaro. Na trhu existuje nespočet prenosných grilov, takže transport problémom nie je. Aby sme si prácu uľahčili použijeme tekuté podpaľovače, alebo pevný lieh. Manuálne, alebo elektrické dúchadlo nám ušetrí dych a točiacu sa hlavu. Ak vyrazíte do prírody nezabudnite si zobrať dostatok vody - na pitie, na hasenie a na umytie rúk, hlavne ak budete pracovať s dreveným uhlím. Pripraviť správne rozpálený gril s dreveným uhlím niekedy dá zabrať a preto pozvanie skúsenejšieho kamaráta, suseda, či kolegu sa niekedy vyplatí.

 

 

  

 

 

tackaPri potulkách po hypermarketoch určite nájdete veľa viac, či menej užitočných pomôcok pre grilovanie. Umelé príbory, či tanieriky, vám ušetria čas a námahu. Grilovacia tácka z hliníkovej fólie vám značne pomôže. Mäso nemusíte ukladať priamo na rošt, čím ho až tak neumastíte a zároveň je chránené pred popolom. Vďaka špeciálne tvarovanej tácke sa mäso nedusí vo vlastnej šťave, ktorá cez otvory na dne môže odtekať. Ak je povrch znečistený spáleninami, jednoducho tácku vymeníme. Skúšali ste už niekedy čistiť pripálený, umastený rošt?

 

  

 

pecenie

Základom úspechu je dobre rozohriaty gril. Výšku roštu treba prispôsobiť druhu a hrúbke mäsa ktoré pečieme. Pre minútky typu kuracie, či hovädzie steaky, sa snažíme minimalizovať čas pečenia a tak rošt umiestnime čo najbližšie k zdroju tepla. Naopak pri mletých výrobkoch, alebo veľmi hrubých kusoch, výšku úmerne prispôsobime, tak aby malo mäso čas na prepečenie a zároveň na povrchu neprihorelo.

Mäso musí byť na grilovanie vhodne pripravené. Primeranou hrúbkou a vhodnou marinádou vieme zabezpečiť šťavnatý výsledok. Ak mäso naporcujeme na príliš tenké plátky, rýchlo vyschne a hostia nad ním ohrnú nosom. Marinované by malo byť cez noc pred grilovaním, no minimálne 2 hodiny. Pre kuracie mäso a bravčovinu odporúčam vyrobiť jednoduchú marinádu z olivového oleja, slaného vodného roztoku a korenia podľa chuti. Slaný roztok udrží tekutinu v mäse. Pre hovädzie, odporúčam marinádu rovnakú ako na steaky (viď článok o steakoch). Pri pečení mäso môžme potierať vodou, alebo zvyšnou marinádou. Pozor, ak v  marináde pred tým stálo mäso, alebo prišla do kontaktu so surovími časťami, musíme zabezpečiť jej dokonalé prehriatie, aby sme nekontaminovali už upečené časti. Neodporúčam vyrábať hustú marinádu, tá sa obvykle páli a mäso sa lepí k tácke, alebo roštu.

  

grilovane maso

Prvá várka by mala byť testovacia. Odporúčam použiť stopky a aspoň orientačne si odmerať čas pečenia. Plátky zbytočne neobraciame, stačí opiecť z jednej a potom z druej strany. Platia zásady ako pri kažom steaku. Do mäsa zbytočne nepicháme, aby sme neuvoľnili šťavu a snažíme sa minimalizovať čas pečenia. Pri hrubších kusoch, alebo mletom mäse nám pomôže aj kuchársky teplomer - sonda.

 

 

 

 

 

grilovana specialita

Aj keď sme v prírode nezabúdajme na stolovanie. Aj plastový tanierik vhodne spestrí zeleninová obloha, alebo správne zvolená omáčka. Jednoduché dresingy sa dajú vyrobiť na báze jogurtu, alebo majonézy, prípadne ovocnej drene. Na grile si môžme pripraviť aj opekané, či americké zemiaky, no aj krajec chleba je pri grilovačke postačujúci.

Pitný režim dodržíme minerálkou, pivom, alebo vínom. Každý nápoj má svoju ideálnu teplotu, takže zvoľte také pri ktorých ju viete zabezpečiť.

Čo dodať na záver? Dúfam, že sa vám grilovačka vydarí. Ak grilujete v prírode rozložte gril na miestach, kde je povolené zakladanie ohňa, nikdy za sebou nenechávajte rozpálené uhlíky, či pahrebu, ktorú by vietor rozfúkal a mohlo by dôjsť k požiaru. Ak ste v lese, alebo na verejnom mieste, zbalte si prosím odpadky a odneste ich so sebou do najbližšieho kontajnera.

Nech vôňa vašich grilovaných dobrôt dráždi nosy v širokom okolí.

 

 

 
Páčil sa Vám článok? Podporte nás a zdieľajte tento článok, alebo celú stránku na Facebooku!
Podeľte sa o svoj názor a pridajte k článku komentár!
Registrovaním na fóre získate odpovede na vaše kulinárske otázky.
Viete napísať podobný článok? Pridajte sa k nám!
Ďakujeme!

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporúčame

Novinky

18 Január 2014, 20.43
ragu-alla-bolognese Omáčka Bolognese, alebo ragu alla bolognese patrí medzi najtradičnejšie a najobľúbnejšie...
07 Január 2014, 12.59
creme-brulee Vedeli ste, že názov tohto zákusku znejúci poeticky, luxusne a snobsky by sa dal voľne...
10 November 2013, 16.52
baklava-z-domaceho-cesta-fillo  Po poslednej dovolenke v Grécku som si sľúbil, že po príchode domov určite skúsim...
20 Máj 2013, 08.01
ten-najlepsi-hamburger Tiež občas nestíhate variť, alebo jesť v normálnej reštaurácii? V takýchto situáciách prídu...
06 November 2012, 21.11
salat-caesar Takmer v každej reštaurácii ho nájdete v jedálnom lístku, no skoro v žiadnej nemá takmer nič...

PrihlásenieKto je online

 Návštevníci: 54 

Podporte nás