kajman.net - The Foodblog http://kajman.net/ Thu, 27 Aug 2020 09:48:35 GMT FeedCreator 1.8.0-dev (info@mypapit.net) Ragu alla Bolognese http://kajman.net/recepty/masove-recepty/120-ragu-alla-bolognese ragu alla bolognese

Omáčka Bolognese, alebo ragu alla bolognese patrí medzi najtradičnejšie a najobľúbnejšie recepty talianskej kuchyne. Ako to pri podobných tradičných receptoch býva, aj tento sa len málokedy dodržiava a v reštaurácii takmer nenájdete skutočnú-originálnu boloňskú omáčku. Tradičný, autentický recept je registrovaný v organizácii Accademia Italiana della Cucina a zoznam ingrediencií je prísne stručný, tak isto ako aj spôsob prípravy. Samozrejme existujú odchýlky podľa regiónov Talianska, ale zdá sa že varianty, ktoré dostanete u nás sa ani k žiadnemu z nich nepribližujú. Prečo teda neochutnať skutočný originál doma a z poctivých surovín?

Čítať ďalej...

]]>
Sat, 18 Jan 2014 19:43:40 GMT http://kajman.net/recepty/masove-recepty/120-ragu-alla-bolognese
Crème brûlée http://kajman.net/recepty/zakusky/119-creme-brulee Creme Brulee

Vedeli ste, že názov tohto zákusku znejúci poeticky, luxusne a snobsky by sa dal voľne preložiť ako spálený krém, alebo spálená smotana? A verili by ste, že recept je natoľko jednoduchý, že ho zvládne aj začiatočník z bežne dostupných surovín? Crème brûlée je sladký dezert pripomínajúci jemný puding s chrumkavou, karamelovou krustičkou na povrchu. Čo sa týka zloženia, s pudingom má pramálo spoločné a vášmu menu dodá punc noblesy. Ak vlastníte flambovaciu pištol, je to ideálny recept na jej vyskúšanie..

Čítať ďalej...

]]>
Tue, 07 Jan 2014 11:59:39 GMT http://kajman.net/recepty/zakusky/119-creme-brulee
Baklava z domáceho cesta fillo http://kajman.net/recepty/zakusky/117-baklava-z-domaceho-cesta-fillo  

Baklava

Po poslednej dovolenke v Grécku som si sľúbil, že po príchode domov určite skúsim vytvoriť ten neuveriteľne presladený, no napriek tomu neodolateľný zákusok charaktreristický pre tento región. Áno reč je o baklave. Narazil som však na problém kde zohnať špecialne cesto Fillo, tenučké ako papier. Keďže som v obchodoch nepochodil, musel som si ho vyrobiť. Baklava sa obvykle ponúka v rôznych rezoch, najobvyklejšie sú asi štvorce, alebo trojuholníčky, kedy sa zákusok vrství na veľkom plechu a potom sa reže do požadovaného tvaru. Ja som sa rozhodol pre menej obvyklú variantu, ktorú nám servírovali na dovolenke a to rolky. Princíp je stále ten istý, takže sa môžete rozhodnúť sami, aká forma sa vám najviac páči a pripraviť si Baklavu podľa vlastných predstáv. Ak zoženiete hotové cesto, je to úplná hračka, no ak sa rozhodnete vyrobiť si domáce Fillo, budete si výsledok vážiť oveľa viac a budete na seba hrdí.

Čítať ďalej...

]]>
Sun, 10 Nov 2013 15:52:37 GMT http://kajman.net/recepty/zakusky/117-baklava-z-domaceho-cesta-fillo
Ten najlepší hamburger http://kajman.net/recepty/ine-recepty/115-ten-najlepsi-hamburger hamburger

Tiež občas nestíhate variť, alebo jesť v normálnej reštaurácii? V takýchto situáciách prídu vhod rôzne stánky a bistrá ponúkajúce rýchle občerstvenie - fast food. Vždy keď sa len trochu dá, by sme mali myslieť aj na to čo jeme, ako to jeme a kde to jeme, strava formuje a vyživuje naše telo a tak to rozhodne nie je jedno! Nechcem odsudzovať fast food, pretože podľa mňa má svoje nezastupiteľné miesto, trochu sme sa tejto problematike už venovali v článku o slow food. Čo tak ale nájsť kompromis a pripraviť si "fast food" doma, z kvalitných surovín a presne podľa svojich predstáv. Garantujem vám, že takto pripravený hamburger bude ten najlepší aký ste kedy jedli.

Čítať ďalej...

]]>
Mon, 20 May 2013 07:01:46 GMT http://kajman.net/recepty/ine-recepty/115-ten-najlepsi-hamburger
Šalát Caesar http://kajman.net/recepty/salaty/111-salat-caesar Šalát Caesar

Takmer v každej reštaurácii ho nájdete v jedálnom lístku, no skoro v žiadnej nemá takmer nič spoločné s jeho tradičným receptom. Šalát Caesar prebral krstné meno amerického majiteľa reštaurácie - talianského prisťahovalca Caesara Cardiniho, ktorý ho preslávil údajne v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Dnešné verzie tohto receptu s ním majú už len málo spoločné. Pôvodná verzia dresingu bola veľmi jednoduchá a jej základom boli podobne ako pri majonéze surové žĺtka. Neskôr sa recept mierne prispôsoboval a obohacoval. Ja som si urobil prierez dostupnými receptami a vyrobil som svoju variantu, ktorá mi celkom vyhovuje.

Čítať ďalej...

]]>
Tue, 06 Nov 2012 20:11:11 GMT http://kajman.net/recepty/salaty/111-salat-caesar
Slimačím tempom http://kajman.net/blog/45-zabava/110-slimacim-tempom slfood

Ruku na srdce a priznajme, že každý z nás sa už určite ocitol v situácii, kedy nemal čas na zdĺhavú prípravu pokrmu, alebo návštevu kvalitnej reštaurácie, za ktorou by musel cestovať v tom lepšom prípade na druhý koniec mesta. Častokrát sa v takýchto prípadoch necháme zlákať žiarom reklamných pútačov najbližšieho stánku rýchleho občerstvenia fast foodu. Myslím si, že je to úplne v poriadku a aj napriek tomu, že sa považujeme za milovníkov kvalitného jedla sa nemusíme cítiť previnilo. Ak sa však na vec pozrieme komplexnejšie, uvedomíme si, že v kontexte súčasnej uponáhľanej doby a meniacich sa hodnôt by sa nám o pár rokov nemuselo podariť nájsť skutočnú reštauráciu, alebo kvalitné, autentické suroviny, z ktorých by sme si doma vedeli pripraviť chutný pokrm. Ako odpoveď na tento stav vzniklo hnutie Slow Food®, so svojim názvom parodujúcim svojho hlavného protivníka.

Čítať ďalej...

]]>
Fri, 17 Aug 2012 13:12:02 GMT http://kajman.net/blog/45-zabava/110-slimacim-tempom
Spoznávame mäso - 4. časť: Časti bravčového mäsa http://kajman.net/gastroteoria/44-vseobecna/109-spoznavame-maso-3-cast-casti-bravcoveho-masa bravcove rozdelenie

Bravčové mäso je vo všeobecnosti oproti hovädziemu tučnejšie a má vyššiu energetickú hodnotu. Samozrejme nájdete aj výrezy, ktoré majú dokonca nižší obsah tuku ako kuracie. Je výborným zdrojom bielkovín a železa. Vyšší obsah cholesterolu a zvýšené riziko prenosu aj parazitických ochorení ho u opatrnejších ľudí odsúvajú na vedľajšiu koľaj. Naprik tomu všetci musíme priznať, že klobásky, pancetta, alebo prosciutto crudo, by sme z iného ako bravčového mäsa nevyrobili. 

Najčastejšie sa v obchodoch stretnete s mäsom naporcovaným podľa obrázku vyššie.

Čítať ďalej...

]]>
Fri, 03 Aug 2012 12:27:18 GMT http://kajman.net/gastroteoria/44-vseobecna/109-spoznavame-maso-3-cast-casti-bravcoveho-masa
Fusilli alla puttanesca http://kajman.net/recepty/cestovinove-recepty/107-fusilli-puttanesca Fusilli alla puttanesca

 

Cestoviny alla puttanesca sú jeden z najrýchlejších receptov, ktoré sa vám hodí, keď nemáte veľa času a máte chuť na niečo trochu iné. Priviedol ma k nim televízny kuchár Emanuel z relácie, ktorú iste poznáte "S Italem v kuchyni". Celkom originálny je aj ich názov, ktorý dáva za pravdu talianskemu temperamentu, drzosti a zmyslu pre humor. Voľne a s cenzúrou by sa dal preložiť ako "v štýle ľahkej ženy"...

Čítať ďalej...

]]>
Fri, 04 May 2012 13:54:55 GMT http://kajman.net/recepty/cestovinove-recepty/107-fusilli-puttanesca
Cheesecake malina http://kajman.net/recepty/zakusky/106-cheesecake-malina cheesecakeToto je môj prvý pokus o prípravu tohto zaujímavého a lahodného zákusku. Doteraz som mal možnosť ochutnať cheesecake iba v cukrárňach a kaviarňach. Aj keď u nás možno nie je tak známy a populárny ako napríklad v USA, verím tomu že veľa našich čitateľov sa s nim už stretlo. Existuje veľa druhov cheesecake-ov, ktoré sa líšia svojim zložením, obvykle podľa krajiny a oblasti pôvodu. Tento recept vychádza z New york cheesecake a je špecifický obsahom kyslej smotany. Väčšina receptov uvádza ako hlavnú ingredienciu smotanový syr... obvykle Kraft Philadelphia. Keďže existujú regionálne varianty, kde napríklad Taliani používajú Riccotu, rozhodol som sa použiť pre našu oblasť obvyklejší jemný tvaroh z kelímku.

Čítať ďalej...

]]>
Mon, 16 Apr 2012 06:46:20 GMT http://kajman.net/recepty/zakusky/106-cheesecake-malina
Spoznávame mäso - 3. časť: Časti hovädzieho mäsa http://kajman.net/gastroteoria/44-vseobecna/105-spoznavame-maso-3-cast-casti-hovadzieho-masa hovadzie_rozdelenie

Hovädzie mäso je zdravé a chutné. Je zdrojom bielkovín, vitamínov a minerálnych látok, ktoré sú nevyhnutné pre náš život. Medzi najdôležitejšie patria: zinok, železo, magnézium a B12. Vo všeobecnosti má nižší obsah tuku ako bravčové mäso.

Najčastejšie sa v obchodoch stretnete s mäsom naporcovaným podľa obrázku vyššie.

Čítať ďalej...

]]>
Sat, 31 Mar 2012 14:02:28 GMT http://kajman.net/gastroteoria/44-vseobecna/105-spoznavame-maso-3-cast-casti-hovadzieho-masa