Gastroteória
Spoznávame mäso - 4. časť: Časti bravčového mäsa Vytlačiť
Napísal pedro   
Piatok, 03 August 2012 13:27

bravcove rozdelenie

Bravčové mäso je vo všeobecnosti oproti hovädziemu tučnejšie a má vyššiu energetickú hodnotu. Samozrejme nájdete aj výrezy, ktoré majú dokonca nižší obsah tuku ako kuracie. Je výborným zdrojom bielkovín a železa. Vyšší obsah cholesterolu a zvýšené riziko prenosu aj parazitických ochorení ho u opatrnejších ľudí odsúvajú na vedľajšiu koľaj. Naprik tomu všetci musíme priznať, že klobásky, pancetta, alebo prosciutto crudo, by sme z iného ako bravčového mäsa nevyrobili. 

Najčastejšie sa v obchodoch stretnete s mäsom naporcovaným podľa obrázku vyššie.

 
Spoznávame mäso - 3. časť: Časti hovädzieho mäsa Vytlačiť
Napísal pedro   
Sobota, 31 Marec 2012 15:02

hovadzie_rozdelenie

Hovädzie mäso je zdravé a chutné. Je zdrojom bielkovín, vitamínov a minerálnych látok, ktoré sú nevyhnutné pre náš život. Medzi najdôležitejšie patria: zinok, železo, magnézium a B12. Vo všeobecnosti má nižší obsah tuku ako bravčové mäso.

Najčastejšie sa v obchodoch stretnete s mäsom naporcovaným podľa obrázku vyššie.

 
Spoznávame mäso - 2. časť: Odležané mäso Vytlačiť
Napísal pedro   
Streda, 07 December 2011 14:25

Odležané mäso

Každý z nás, ktorí sledujeme rôzne relácie o varení a čítame články a recepty na všemožné mäsové pokrmy sa už určite stretol s odporúčaním kúpiť dobre odležané mäso. V tomto diely seriálu Spoznávame mäso sa bližšie pozrieme, prečo je dôležité mať odležané mäso, čo presne to znamená a ako tento stav vieme dosiahnuť.

 
Spoznávame mäso - 1. časť: Zloženie mäsa Vytlačiť
Napísal pedro   
Sobota, 03 December 2011 16:59
masoPredpokladám, že ak ste čitateľom nášho gastronomického webu, často varíte a baví vás vzdelávať sa aj v tejto oblasti. Či už sa nám to páči, alebo nie, podľa môjho názoru sme všežravci a preto aj mäso patrí do nášho každodenného jedálnička. Pripravím teda pre nás vareniachtivých-všežravcov seriál o všetkom čo sa týka mäsa. Spoznáme z čoho sa mäso skladá, ako ho kupovať, posudzovať, skladovať, upravovať a variť. Dnes vás pozývam prečítať si prvú časť, ktorá nám odhalí z čoho sa mäso skladá.
Táto časť sa pokúsi vysvetliť prečo je niektoré mäso jemné a iné tuhé a prečo je výber mäsa a spôsob tepelnej úpravy veľmi dôležitý pre výsledný pokrm.
 
Steaky, druhy, mäso, príprava Vytlačiť
Napísal pedro   
Streda, 02 Marec 2011 10:22

Steaky, druhy, mäso, príprava

Steaky, téma pre nevegetariánov. Jedlá typu minútka patria obvykle právom medzi špeciality podniku. Častokrát je steak asociovaný s hovädzím mäsom, no podľa mňa nie je chybou hovoriť aj o bravčových, či kuracích. Každý typ mäsa má svoje špecifiká, výhody i riziká. Ako nevyrobiť podrážku, alebo vyschnutú žuvačku, či nebezpečnú surovinu namiesto steaku sa možno dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Ešte jedno ospravedlnenie, resp. varovanie. Keďže samozrejme nie som expert vo všetkých aspektoch tejto problematiky, chápte tento článok ako rešerš dostupných informácii. Bol by som nerád, ak by ma niekto obvinil z nepresností ohľadne rôznych baktérii, ochorení a rizík spojených s prípravou polosurových pokrmov. Vyviniem najväčšiu snahu, aby informácie tu uvedené, boli v rámci možností čo najpresnejšie.

 
Viac článkov...


Odporúčame

Novinky

18 Január 2014, 20.43
ragu-alla-bolognese Omáčka Bolognese, alebo ragu alla bolognese patrí medzi najtradičnejšie a najobľúbnejšie...
07 Január 2014, 12.59
creme-brulee Vedeli ste, že názov tohto zákusku znejúci poeticky, luxusne a snobsky by sa dal voľne...
10 November 2013, 16.52
baklava-z-domaceho-cesta-fillo  Po poslednej dovolenke v Grécku som si sľúbil, že po príchode domov určite skúsim...
20 Máj 2013, 08.01
ten-najlepsi-hamburger Tiež občas nestíhate variť, alebo jesť v normálnej reštaurácii? V takýchto situáciách prídu...
06 November 2012, 21.11
salat-caesar Takmer v každej reštaurácii ho nájdete v jedálnom lístku, no skoro v žiadnej nemá takmer nič...

PrihlásenieKto je online

 Návštevníci: 54 

Podporte nás