Recenzie Recenzie reštaurácii
Čo čakáme od pizzérie, alebo ako si udržať hostí? Vytlačiť
Napísal pedro   
Piatok, 25 Február 2011 14:15

pizzeriaReštaurácie a pizzérie v poslednej dobe vznikajú a zanikajú rovnako ako huby po daždi. Niektoré z nich ani nestihnete vyskúšať a už na ich adrese nájdete kuchynské štúdio. Iné si obľúbite a pravidelne navštevujete a potom jedného dňa, napriek tomu nájdete dvere zatvorené a prevádzku zrušenú. Ktoré podniky si teda zaslúžia prežiť a v čom je tajomstvo úspechu? Čo očakávame od kvalitnej pizzérie?

 

 

 

 

 

1. SUROVINY. Kľúčom k úspechu sú samozrejme kvalitné suroviny. Je neprijateľné používať nedozreté paradajky, obschnuté, spálené, alebo surové cesto. Nekvalitné salámy, šunky a syr sú pre úspešný podnik tabu. Na druhej strane, je dobré ponúknuť na výber hosťom, ktorí majú hlbšie do peňaženky. Prečo nezaradiť pizzu s originál talianskym prosciutto crudo, ale aj s tuzemskou prosciutto cotto ala Pražskou šunkou?

2. ZAMERANIE. Keď mám chuť na pizzu, hľadám pizzériu. Keď mam chuť na kôprovú omáčku s knedlíkom, hľadám jedáleň. Prečo by mala pizzéria uspokojiť každého? Narážam aj na denné menu za každú cenu.

3. ČAS JE DRAHÝ. Neexistuje, aby zákazník čakal na pizzu hodinu! Je to neprijateľné a viac sa nevráti.

4. PROSTREDIE. Čo dodať. Musí mať štýl. Je nepríťažlivé mať holé steny a je nechutné mať na jednej stene taliansku vlajku, splolu s logom miestneho pivovaru, susediacu s africkými totemami. Odlupujúca omietka znechutí. Ak je k pizzérii záhrada, musí byť udržiavaná, s čistými stolmi a stoličkami! Keď fúka, alebo prší, je lepšie ju uzavrieť, ako naháňať servítky a obrusy po ulici.

5. ZVUKOVÁ KULISA. Jemná tématická hudba je ideálna. Hlučná, rušivá hudba, alebo štýlovo nevhodné kúsky ľudí znervózňujú a tí sa hoci podvedome cítia nepríjemne.

6. NÁPOJE. K pizzi patrí kvalitné víno, pivo, alebo nealko. Zákazníka poteší široký výber. Čapované nápoje sú vyhľadávané a tak je smutné ak na nich podnik nechce zarobiť a radšej tvrdohlavo ponúka iba predražené fľaškové. Verím, že vidina rýchleho zbohatnutia na nápojoch je lákavá, ale verte, že ak predražíte lacné Lambrusco, Beaujolais, alebo pivo o 100, 200, 300% a viac percent, znalého zákazníka nazúrite.

7. OBSLUHA. Ochota a prívetivosť sú snáď nevyhnutnutný štandard. Prečo, ale neskúsiť vyžadovať základy angličtiny? Ďalšia vec, ktorej nerozumiem je krátka pamäť spolu s chýbajúcim zápisníčkom. Popletené objednávky vedia sklamať.

8. MENEJ JE NIEKEDY VIAC. Vitríny s dezertami, ktoré sa nepredávajú, sú prikryté fóliami a obschnuté by si podnik mal radšej odpustiť.

9. VEDIEŤ SA POCHVÁLIŤ. Ak má podnik k dispozícii pec na pizzu, alebo šikovného pizziara - akrobata, prečo ho nepriznať a neumiestniť jeho pracovisko na dobre viditeľné miesto?

10. CHLIEVIKY. Prestieranie by malo byť dôstojné, hygienicky čisté. Omrvinky lepiace sa na lakeť sú nechutné a neprípustné!

11. ŽIADNE CIGARETY, BODKA.

12. PESTROSŤ. Podnik by sa mal snažiť uspokojiť v rámci možností čo najväčšiu skupinu hostí. V jedálnom lístku majú byť lacnejšie i drahšie, dietnejšie i sýtejšie, vegetariánske aj mäsové pizze.

13. ČUDNÉ VECI. Atypické modifikácie klasických pokrmov sa nevyplácajú. Verte-neverte, ale aj rasca v pizzovom ceste dokáže odradiť pozorného klienta.

14. PRIORITY. Je dôležité vedieť, čo je dôležité! Ak by malo denné menu cez obed ohroziť čas dodania pizze, alebo iného nosného produktu, reštaurácia by sa nemala snažiť za každú cenu nasýtiť masy.

15. KONZISTENTNÁ KVALITA. Niekedy aj jeden prešlap veľmi zabolí.

16. FICO SEM NEPATRÍ. Je síce vtipné nazvať pizzu Dzurinda, alebo Maugli, ale čítať takýto jedálny listok je zdĺhavé a otravné. Výnimky sú povolené, ale gro by mal tvoriť štandard ako Capricciosa, Margherita, Funghi atď.

17. ČISTOTA POL ŽIVOTA. Príbory MUSIA byť dokonale čisté, vhodné na pizzu, nezdeformované. Taktiež zabaliť ich do znovupoužiteľných ufúľaných púzdier je krajne nechutné.

18. DONÁŠKA. Donáška je fajn. Pizzeria by ju však mala ponúkať, len ak vie zaručiť časy doručenia, teplotu jedla a uchovanie kvality. Hostia v reštaurácii však musia byť prioritne uprednostnení pred telefonickými objednávkami!

19. ZATUCHUNUTÁ PIVNICA nikomu nevonia.

20. KAM AŽ OKO DOVIDÍ. Farba a intenzita osvetlenia sú nesmierne dôležité. Musím vidieť čo jem, avšak oslepujúce reflektory, alebo UV neóny sem nepatria.

21. TOALETY. Čisté, udržiavané, moderné! Inak to nepôjde.

22. NEODRADIŤ PRISKORO. Exteriér podniku a okolitá zeleň musia byť udržiavané. Koho by oslovila zchátralá, rúcajúca sa budova, alebo trávnik plný ohorkov?

 

A teraz majitelia pizzérii a reštaurácii, ruku na srdce... Ozaj robíte maximum, čo je vo vašich silách?

 
Páčil sa Vám článok? Podporte nás a zdieľajte tento článok, alebo celú stránku na Facebooku!
Podeľte sa o svoj názor a pridajte k článku komentár!
Registrovaním na fóre získate odpovede na vaše kulinárske otázky.
Viete napísať podobný článok? Pridajte sa k nám!
Ďakujeme!

Komentáre  

 
# Marianna 2011-03-07 19:58
Tak toto je pravda... kazdopadne by ma ale zaujimalo ci vobec v KE existuje pizzerka, ktora splna vacsinu tychto kriterii (alebo nebodaj vsetky :o ).
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# pedro 2011-03-08 15:45
Tak to by už aká reklama bola..? :)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporúčame

Novinky

18 Január 2014, 20.43
ragu-alla-bolognese Omáčka Bolognese, alebo ragu alla bolognese patrí medzi najtradičnejšie a najobľúbnejšie...
07 Január 2014, 12.59
creme-brulee Vedeli ste, že názov tohto zákusku znejúci poeticky, luxusne a snobsky by sa dal voľne...
10 November 2013, 16.52
baklava-z-domaceho-cesta-fillo  Po poslednej dovolenke v Grécku som si sľúbil, že po príchode domov určite skúsim...
20 Máj 2013, 08.01
ten-najlepsi-hamburger Tiež občas nestíhate variť, alebo jesť v normálnej reštaurácii? V takýchto situáciách prídu...
06 November 2012, 21.11
salat-caesar Takmer v každej reštaurácii ho nájdete v jedálnom lístku, no skoro v žiadnej nemá takmer nič...

PrihlásenieKto je online

 Návštevníci: 54 

Podporte nás