Recepty Iné recepty
Ten najlepší hamburger Vytlačiť
Napísal pedro   
Pondelok, 20 Máj 2013 08:01

hamburger

Tiež občas nestíhate variť, alebo jesť v normálnej reštaurácii? V takýchto situáciách prídu vhod rôzne stánky a bistrá ponúkajúce rýchle občerstvenie - fast food. Vždy keď sa len trochu dá, by sme mali myslieť aj na to čo jeme, ako to jeme a kde to jeme, strava formuje a vyživuje naše telo a tak to rozhodne nie je jedno! Nechcem odsudzovať fast food, pretože podľa mňa má svoje nezastupiteľné miesto, trochu sme sa tejto problematike už venovali v článku o slow food. Čo tak ale nájsť kompromis a pripraviť si "fast food" doma, z kvalitných surovín a presne podľa svojich predstáv. Garantujem vám, že takto pripravený hamburger bude ten najlepší aký ste kedy jedli.

Pozrime sa teda ako jednoducho a relatívne rýchlo si vieme vyrobiť napríklad kvalitný hamburger sami doma. Samozrejme nemôžme čakať, že to bude podobný fast food, ako keď si kúpime mrazený, alebo chladený polotovar, avšak mäso si vieme pripraviť naraz vo väčšej dávke, ktorú zamrazíme na neskoršie použitie. Potom už dáme burger dokopy ozaj rýchlo.

 

Jednotlivým surovinám sa budem venovať podrobnejšie nižšie, pozrime sa teda čo budeme potrebovať na 4 hovädzie hamburgery:

  • cca 300g hovädzieho mäsa,
  • 4x pečivo,
  • syr,
  • drezing,
  • zeleninu,
  • čierne korenie, soľ.

 

Mäso

Skutočný hamburger u mňa obsahuje hovädzie mäso. Najvhodnejšie je použiť mäso z predných častí, pretože stehno, roštenka, alebo dokonca sviečková su na mletie príliš chudé a hamburger nebude dostatočne šťavnatý. Ak práve neviete kúpiť iné, stehno poslúži tiež.

Mäso pomelieme na jemno. Ak si ho meliete sami doma, odporúčam ho pokrájať na kocky a pomlieť najprv nahrubo a potom druhýkrát na jemnejšie. Ak ho pomeliete príliš nahrubo, bude sa vám rozpadávať.

Len hamburger pripravený doma je 100% poctivý.

Postačí úplne jednoduché ochutenie soľou a čiernym korením - dobre masu premieste rukami, aby sa chute dostali všade.. Soľou v tomto prípade nešetrite. Napriek tomu, že niektoré recepty to odporúčajú, nemyslím si, že do hamburgera treba pridávať vajíčko, cibuľu, alebo iné prísady. Iba poctivé mäso.

Hamburgery formujete tak, že si z celkovej dávky odoberiete guličku, ktorú v dlani roztlačíte do tvaru hamburgera. Potom nám pomôže papier na pečenie, ktorý si rozprestrieme na pracovnú plochu a tam mäso tvarujeme do tenučkej placky. Rátajte s tým, že sa pri pečení výrazne stiahne - aj o 40%. Preto je potrebné placku urobiť čo najtenšiu a oveľa väčšiu ako je priemer žemle.

Tí ktorí z nejakého dôvodu nemáte radi hovädzie mäso, kľudne siahnite po kuracom, alebo bravčovom, postup je ten istý.

Pečieme na grile - kontaktnom, alebo ozajstnom, na grilovacej panvici, prípadne na klasickej teflónke na miernom plameni. Mäso sa musí prepiesť, keďže je mleté. Nikdy nepečte mleté mäso "medium"!

hamburger mäso

Ak si pomelieme väčšiu porciu mäsa, môžme si pripraviť hamburgery do mrazničky. Jednoducho ich ukladať na seba a oddeľovať papierom na pečenie. Zmrazené nám vydržia 3 mesiace a tak si prosím označte dátum spotreby na sáčok!

 

Pečivo

Každý si zvolí pečivo podľa chuti. Moje najobľúbenejšie sú celozrné žemle, alebo ciabatta. Ak niekomu skutočne neznesiteľne chýba chuť fast foodu, nech si kúpi to trvanlivé "amerického" typu a potom si vyrobí hamburger, ktorý bude na pohľad verne pripomínať tie zo známych reťazcov. Obvykle podobné pečivo nájdete balené napríklad v Lidli. Odporúčam pečivo pred použitím jemne opiecť na rozrezanej hrane na kúsku masla, aby sa povrch krásne skaramelizoval a pečivo po obložení nenasiaklo.

 

Syr

Opäť podľa osobných preferencií. Ak chcete fast foodový typ, kúpte si žltý tavený syr v plátkoch, bude na nerozoznanie od toho v "Donaldovom" lokále, dostať ho napr. v Lidli ako tavený Cheddar. Ak si chcete pochutnať volte niektorý z francúzskych, alebo talianských výraznejších syrov.

 

Drezing

Horčica, paradajková omáčka, holandská omáčka, alebo v tom najhoršom prípade poslúži aj kečup. Odporúčal by som radšej si ochutiť drvené paradajky bylinkami, korením, chili apod. než používať kúpený kečup, ktorý sa už kvalitný nedá zohnať. Jednoduchú omáčku si pripravíte aj z horčice, medu a olivového oleja. Experimentujte!

 

Zelenina

Musí byť čerstvá a chrumkavá - všetky druhy šalátov, obzvlášť odporúčam rukolu, paradajky, cibuľu, sladkú kukuricu, uhorku (čerstvú, alebo nakladanú) apod.

 

Ešte malá poznámka na záver, v letnom čase sa hamburger výborne hodí aj na grilovačku. Prečo si neurobiť perfektnú záhradnú party a nevymeniť obvyklé polotovarové klobásky, alebo obohrané kuracie prsia za šťavnaté hamburgery?

burger1

 
Páčil sa Vám článok? Podporte nás a zdieľajte tento článok, alebo celú stránku na Facebooku!
Podeľte sa o svoj názor a pridajte k článku komentár!
Registrovaním na fóre získate odpovede na vaše kulinárske otázky.
Viete napísať podobný článok? Pridajte sa k nám!
Ďakujeme!

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporúčame

Novinky

18 Január 2014, 20.43
ragu-alla-bolognese Omáčka Bolognese, alebo ragu alla bolognese patrí medzi najtradičnejšie a najobľúbnejšie...
07 Január 2014, 12.59
creme-brulee Vedeli ste, že názov tohto zákusku znejúci poeticky, luxusne a snobsky by sa dal voľne...
10 November 2013, 16.52
baklava-z-domaceho-cesta-fillo  Po poslednej dovolenke v Grécku som si sľúbil, že po príchode domov určite skúsim...
20 Máj 2013, 08.01
ten-najlepsi-hamburger Tiež občas nestíhate variť, alebo jesť v normálnej reštaurácii? V takýchto situáciách prídu...
06 November 2012, 21.11
salat-caesar Takmer v každej reštaurácii ho nájdete v jedálnom lístku, no skoro v žiadnej nemá takmer nič...

PrihlásenieKto je online

 Návštevníci: 54 

Podporte nás