Recepty Iné recepty
Maki Sushi - 巻寿司 Vytlačiť
Napísal pedro   
Streda, 26 Október 2011 09:21

Maki sushi

Sushi aka japonský fast food. Jeho názov pomenúva v origináli niečo kyslé a pochádza z čias kedy sa ryba zabalená v ryži nechávala fermentovať, čo malo za následok spomínanú zmenu chuti. V súčasnosti toto jedlo už nemá nič spoločné s touto historickou prípravou. Existuje veľa druhov Sushi, ktoré sa líšia hlavne v spôsobe prípravy pokrmu. Azda najznámejší a z môjho pohľadu najatraktívnejší variant sa nazýva Maki Sushi. Nesie meno podľa bambusovej podložky Makisu, ktorá sa používa na rolovanie, ako uvidíme neskôr.

  

 

sushi01

 Budeme potrebovať:

 - Nori - jedlý druh morských rias. Postačí nám jedno balenie.

 - cca 1 šálku guľatozrnnej ryže, ktorá nám vystačí na 2-3 rolky.

 - Ryžový, alebo vinný ocot cca 2PL.

 - 1ČL cukru.

 - Neta - ingrediencie, ktorými budeme rolky plniť. Fantázii sa medze nekladú: morské živočíchy, losos, alebo iné ryby, uhorka, mrkva, avokádo, klíčky, huby, apod.

- Sójovú omáčku.

 - Wasabi - voliteľne.

 - Bambusová podložka Makisu.

 

sushi01

Neta sú suroviny, ktorými budeme maki-sushi plniť. Ja som zvolil natenko nakrájanú uhorku, údeného lososa a keďže som bol lenivý použil som konzervovanú ázijskú zeleninu, za čo sa trochu hanbím. Dúfam, že vy si radšej nakrájate čerstvú zeleninu, alebo iné prísady podľa chuti. 

 

 

 

 

  

 

sushi01

Pripravíme si sushi ryžu. Budeme potrebovať jeden diel ryže a len o máličko viac vody. Napr. na 1 šálku ryže použijeme 1 + 1/4 šálky vody. Použijeme guľatozrnnú ryžu. Najprv ju dôkladne prepláchneme. Necháme zovrieť vodu, stíšime plameň a pridáme ryžu. Zľahka premiešame, prikryjeme a necháme variť cca 10 minút. Počas varenie nemiešame! Po 10 minútach by mala byť voda pohltená ryžou. Je dôležité nechať ryžu odpočinúť a dôjsť na teplom mieste ďalších 5-10 minút, tak aby boli zrnká uvarené aj v strede. Kým sa ryža varí, pripravíme si sladko-kyslý nálev, na ochutenie ryže. Pripravuje sa zmiešaním vody, octu a cukru v pomere podľa chuti a v množstve podľa množstva použitej ryže. Ja som na 2 šálky ryže použil 2PL vody, 1PL octu a 1ČL cukru + štipku soli. Uvarenú ryžu rozložíme na podložke, aby mierne ochladla a rovnomerne ju ochutíme sladko-kyslím nálevom.

 

sushi01

Do misky pripravíme čistú studenú vodu, v ktorej si budeme namáčať prsty, aby sa nám ryža nelepila. Na podložku maki-su si uložíme jeden plátok rias Nori. Ako vidno na obrázku pokryjeme ho tenkou vrstvou ryže, čo najviac rovnomerne. Na jednom konci si necháme cca 2 cm prázdny okraj, ktorý len jemne navlhčíme prstom. Smerom k tomuto okraju budeme rolovať a poslúži nám na zalepenie rolky. Asi v jednej tretine plátu si striedmo uložíme plnku.

 

 

 

sushi01

 

Pomocou podložky opatrne rolujeme smerom k voľnému okraju. Je dôležité udržiavať rovnomerný tlak aby bola výsledná rolka kompaktná a dostatočne pevná.

 

 

 

 

 

 

 

sushi01

Takto vyzerali moje výsledné rolky. Mali svoje chybičky, ale na prvý pokus som bol celkom spokojný. 

Rolovanie sushi chce trochu cviku...

 

 

 

 

 

 

 

 

sushi01

 

Každú rolku pokrájame na 6 rovnakých koliesok, pričom ak sa nám okraje nepodarili môžme ich orezať. Je potrebné použiť skutočne ostrý nôž a rezať pomaly a opatrne. Do misky si nalejeme sójovú omáčku, do ktorej si budeme sushi namáčať.

 

 

 

 

   

sushi01

Makisushi sa obvykle podáva so sójovou omáčkou a pastou wasabi. K tejto paste len pár slov. Originál wasabi sa vyrába z japonského chrenu, ktorý je však u nás nedostupný. Obvykle dostupné wasabi je prifarbený tuzemský chren. Je na vás ako sa rozhodnete, ale aj klasický chren splní účel. Sushi si namočíme do sójovej omáčky, potrieme pastou wasabi a jeme ako jednohubky. Douzo meshiagare!

 
Páčil sa Vám článok? Podporte nás a zdieľajte tento článok, alebo celú stránku na Facebooku!
Podeľte sa o svoj názor a pridajte k článku komentár!
Registrovaním na fóre získate odpovede na vaše kulinárske otázky.
Viete napísať podobný článok? Pridajte sa k nám!
Ďakujeme!

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporúčame

Novinky

18 Január 2014, 20.43
ragu-alla-bolognese Omáčka Bolognese, alebo ragu alla bolognese patrí medzi najtradičnejšie a najobľúbnejšie...
07 Január 2014, 12.59
creme-brulee Vedeli ste, že názov tohto zákusku znejúci poeticky, luxusne a snobsky by sa dal voľne...
10 November 2013, 16.52
baklava-z-domaceho-cesta-fillo  Po poslednej dovolenke v Grécku som si sľúbil, že po príchode domov určite skúsim...
20 Máj 2013, 08.01
ten-najlepsi-hamburger Tiež občas nestíhate variť, alebo jesť v normálnej reštaurácii? V takýchto situáciách prídu...
06 November 2012, 21.11
salat-caesar Takmer v každej reštaurácii ho nájdete v jedálnom lístku, no skoro v žiadnej nemá takmer nič...

PrihlásenieKto je online

 Návštevníci: 54 

Podporte nás