Recepty Pizza recepty
Bezlepková mini pizza Vytlačiť
Napísal pedro   
Streda, 23 Február 2011 21:31

Bezlepková mini pizzaTento recept je určený veľmi špecifickému čitateľovi. Celiakia je ochorenie, ktoré patrí k najväčším strašiakom gurmána. Zjednodušene povedané, pacienti postihnutí touto poruchou trpia neznášanlivosťou k lepku (gluténu). Keďže lepok je hlavnou zložkou pšeničnej múky, je nutné prejsť na dietu, v ktorej je prakticky vynechaná, tak isto ako aj všetky produkty, ktoré ju obsahujú.

A tak sa teda ponúka otázka, či si celiatik môže dopriať chutnú pizzu. V článku o múkach som sa trochu venoval významu lepku v múke. Na prvý pohľad sa teda môže zdať, že bezlepková pizza znie ako praženica bez vajíčka. Rozhodol som sa teda skúsiť, či to je pravda.

alt

 

 

Čo budeme potrebovať:

- cca 200g bezlepkovej múky. Rozhodol som sa skúsiť Promix-forte (silnú). Táto by mala byť určená na výrobu kysnutého cesta.

- 0,25dcl olivového oleja,

- 2ČL instantného droždia,

- 1ČL soli,

- 1ČL cukru,

- cca 1dcl vlažnej (32°C) vody - musíme prisôsobiť podľa situácie.

- krájané, alebo celé konzervované paradajky,

- trochu blanšírovaného špenátu,

- 100g mozzarelly,

- cesnak, oregano, čierne korenie - podľa chuti.

 

alt

Na prvý pohľad bezlepková múka nevyzerá odlišne od bežnej. Je trochu svetlejšia a mierne pripomínna škrob (je to asi tým, že je ním do veľkej miery tvorená). Navážime si teda múku, zamiešame do nej droždie, cukor, soľ, olej a trochu vody. Začneme miesiť ručne, alebo mixérom a pomaly prilievame zvyšok vody. Na tomto mieste treba upozorniť, že s vodou treba byť obzvlášť opatrný. Táto múka absorbuje vodu inak, ako klasická. Z počiatku sa Vám môže zdať, že je cesto drobivé a suché, no tento stav sa môže za kratučkú chvíľu zmeniť a cesto sa začne nepríjemne lepiť. Celkovo nečakajte, že dostanete kysnuté cesto klasickej konzistencie. Toto bezlepkové bude skôr pripomínať ťahajúcu sa žuvačku a dlhšie miesenie situáciu nezlepši. Je teda lepšie sa s týmto stavom, hoci s obavami zmieriť, cesto trochu pomúčiť a vytvarovať bochníček pripravený na kysnutie. Je dobré vypracovať tuhšie, nie veľmi riedke cesto, tak aby sa s ním neskôr dalo pracovať. Takto pripravené cesto jemne potrieme kvapkou oleja, prikryjeme fóliou, alebo vlhkou utierkou a umiestnime na teplé miesto kde ho necháme aspoň 1 hodinu kysnúť.

 

alt

Po hodine kysnutia ma čakalo trochu nemilé prekvapenie. Cesto nebolo nakysnuté až tak, ako by som si predstavoval a v strede sa vytvorila prasklina. Keď som prasklinu bližšie preskúmal, trochu som sa upokojil. Zdá sa, že je to prirodzné pri kysnutom ceste s takouto gumovou konzistenciou. Čo sa týka miery kysnutia, myslím že ju ovplyvnila hustota a konzistencia cesta spolu s faktom, že som podľa zvyku použil iba 1ČL instantného droždia. Odporúčam teda použiť aspoň 2, preto som aj upravil zoznam ingrediencií. Cesto bude potom nadýchanejšie.

 

 

 

alt

 

V tejto fáze môžme z cesta tvarovať mini pizze. Pre tento tvar som sa rozhodol kvôli obavám z neznámeho. Nevedel som, ako sa bude s bezlepkovým cestom pracovať a či sa mi podarí vytvarovať veľkú tenkú pizzu. Po skúsenostiach s týmito malými, mam pocit, že by to nemal byť vážnejší problém. Aby sa nám s cestom dobre pracovalo, je potrebné ho primerane pomúčiť, alebo potrieť malým množstvom oleja.

 

 

 

 

alt

V tomto kroku pizze obložíme. Pripravíme si klasickú pizzovú omáčku z konzervovaných paradajok. Môže byť varená, alebo nevarená, každopádne z nej musím odstániť prebytočnú vodu. Môžme ju jemne rozmixovať, prípadne odpariť na opraženom cesnaku. Omáčkam na pizzu a vhodným paradajkovým produktom sa budeme venovať už čoskoro v samostatnom článku.

Pizze pred obkladaním jemne, metličkou potrieme tenkým filmom olivového oleja, aby omáčka nevsiakla do cesta. Pokračujeme blanšírovaným špenátom a nasekanou mozzarellou. Samozrejme, ako pri každej pizzi sa medze fantázii nekladú. Ja som zvolil z opatrnosti a neistého výsledku, len toto základné obloženie. Pizze potom umiestnime do dobre vyhriatej rúry (na maximum). Podľa teploty rúry pečieme cca 10 min., alebo kým sú pizze do zlatova upečené.

 

alt

A tu už vidíme výsledok po vybratí z rúry. Ešte som zabudol pripomenúť, že tak ako pri klasickej pizzi platí, že je vhodné použiť špeciálny plech na pečenie pizze, alebo pizza kameň. Týmto zaručíme, možnosť odvádzania prebytočnej vlhkosti, rýchlosť pečenia a chrumkavejší výsledok.

Samozrejme, rovnako ako pri klasickej pizzi, môžme okraje potrieť cesnakovým olejom, alebo pizzu ozdobiť dodatočnými čerstvými surovinami až po upečení (sušená šunka, cherry paradajky, rukola, atď).

Výsledok by som zhodnotil, ako prijateľný v rámci možností a s ohľadom na to, že to bol prvý pokus s bezlepkovou múkou. Určite treba zabezpečiť lepšie vykysnutie ako v mojom prípade, buď pridaním droždia, alebo predĺženým časom kysnutia. Bochníčky budú ľahšie a nadýchanejšie. Taktiež sa netreba báť vymodelovať aj úplne tenučké cesto. Ja som ho z obáv pred vysušením nechal trochu hrubšie.

Celkovo by sa teda dalo povedať, že bezlepková pizza nie je non-sense. Pri troške experimentovania by sa dal docieliť aj veľmi uspokojivý výsledok. Tak isto je dobré prečítať internetové zdroje a dozvedieť sa niečo o prísadách pre bezlepkové cesto. Xantánová, alebo guaranová guma, pridaná v pomere 1ČL na 100g bezlepkovej múky by mala suplovať vlastnosti gluténu a vytvoriť niečo, čo by sa dalo nazvať silnou múkou. Ja som toto aditívum nemal k dispozícii a tak som siahol priamo po silnejšej múke. Samozrejme, že by to chcelo viacero experimentov aj s týmito prísadami.

 
Páčil sa Vám článok? Podporte nás a zdieľajte tento článok, alebo celú stránku na Facebooku!
Podeľte sa o svoj názor a pridajte k článku komentár!
Registrovaním na fóre získate odpovede na vaše kulinárske otázky.
Viete napísať podobný článok? Pridajte sa k nám!
Ďakujeme!

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporúčame

Novinky

18 Január 2014, 20.43
ragu-alla-bolognese Omáčka Bolognese, alebo ragu alla bolognese patrí medzi najtradičnejšie a najobľúbnejšie...
07 Január 2014, 12.59
creme-brulee Vedeli ste, že názov tohto zákusku znejúci poeticky, luxusne a snobsky by sa dal voľne...
10 November 2013, 16.52
baklava-z-domaceho-cesta-fillo  Po poslednej dovolenke v Grécku som si sľúbil, že po príchode domov určite skúsim...
20 Máj 2013, 08.01
ten-najlepsi-hamburger Tiež občas nestíhate variť, alebo jesť v normálnej reštaurácii? V takýchto situáciách prídu...
06 November 2012, 21.11
salat-caesar Takmer v každej reštaurácii ho nájdete v jedálnom lístku, no skoro v žiadnej nemá takmer nič...

PrihlásenieKto je online

 Návštevníci: 54 

Podporte nás