Recepty Zákusky
Baklava z domáceho cesta fillo Vytlačiť
Napísal pedro   
Nedeľa, 10 November 2013 16:52

 

Baklava

Po poslednej dovolenke v Grécku som si sľúbil, že po príchode domov určite skúsim vytvoriť ten neuveriteľne presladený, no napriek tomu neodolateľný zákusok charaktreristický pre tento región. Áno reč je o baklave. Narazil som však na problém kde zohnať špecialne cesto Fillo, tenučké ako papier. Keďže som v obchodoch nepochodil, musel som si ho vyrobiť. Baklava sa obvykle ponúka v rôznych rezoch, najobvyklejšie sú asi štvorce, alebo trojuholníčky, kedy sa zákusok vrství na veľkom plechu a potom sa reže do požadovaného tvaru. Ja som sa rozhodol pre menej obvyklú variantu, ktorú nám servírovali na dovolenke a to rolky. Princíp je stále ten istý, takže sa môžete rozhodnúť sami, aká forma sa vám najviac páči a pripraviť si Baklavu podľa vlastných predstáv. Ak zoženiete hotové cesto, je to úplná hračka, no ak sa rozhodnete vyrobiť si domáce Fillo, budete si výsledok vážiť oveľa viac a budete na seba hrdí.

Na cesto na 6 roliek som použil:

- 200g hladkej múky,

- cca 1 dcl vody (záleži od múky),

- 1PL oleja,

- štipku soli.

 

Všetky suroviny na cesto dobre premiešame a vyrobíme veľmi pevné cesto, rovnako ako na bezvaječné cestoviny. Ak je príliš lepkavé, prisypeme trochu múky, ak nedrží pokope, prilejeme máličko vody. Netreba sa zľaknúť keď je cesto tuhé - má byť také. Miesenie nie je jednoduché, ale dá sa to zvládnuť aj ručne. Keď máme homogénne cesto, necháme ho cca 20 minút odpočívať dobre zabalené v sáčku.

 

Nasleduje výroba tenučkých plátov charakteristických pre Fillo. Budeme potrebovať strojček na cestoviny. Predpokladám, že v minulosti sa cesto iba vaľkalo, ale nemyslím, že je reálne dosiahnúť potrebnú hrúbku a uniformnosť bez použitia strojčeka.

baklava_01

Začneme tým, že si z cesta odrežeme plát hrubý asi 2 cm, ten upravíme do obdĺžnikového tvaru a na kratšej strane mierne stlačíme, tak aby nám ho strojček vzal. Nastavíme strojček na najväčšiu hrúbku (7) a plát prelisujeme. Postupne znižujeme nastavenie strojčeka o 2 stupne (7,5,3,1). Ak je už plát príliš dlhý a zle sa s ním manipuluje, rozrežeme ho na polovicu a postupujeme ďalej. Po každom rolovaní si pláty musíme dobre pomúčiť, aby sa cesto nelepilo.

Výsledkom je niekoľko extrémne tenučkých plátov cesta, pripravených na baklavu. V mojom prípade som dostal asi 20 plátov o dĺžke asi 40 centimetrov. Ak by ste chceli vyrobiť baklavu klasicky do plechu a rezať ju na štvorce, budete potrebovať minimálne dvojnásobné množstvo plátov.

 

Na plnku som použil:

- 200g mletých lieskových orieškov,

- 5 PL kryštálového cukru,

- 1 misku zaváraných višní - jemne nasekaných a zbavených prebytočnej šťavy,

Na potieranie:

- 100g roztopeného masla.

baklava_02 

Plnku vyrobíme jednoduchým zmiešaním surovín. Potom začneme s vytváraním roliek, resp. s ukladaním cesta na plech, ak sme sa rozhodli pre klasické štvorce. Každý plát cesta by mal byť natrený roztopeným maslom. Pri rolkách som vychádzal z trojice vrstiev, ktoré som plnil a roloval.

.. sladká spomienka na Grécko..

Na začiatok som na pás cestovín naložil väčšiu dávku plnky, cesto som si dobre ponatieral maslom a začal som rolovať. Po dvoch otáčkach som pridal zase trochu plnky a tak ďalej až dokonca. Cesto musí byť dobre natierané maslom, aby sa vrstvy po upečení oddeľovali. Navyše maslo pridá výbornú chuť. Ako vidno na obrázkoch, priebežným plnením a rolovaním je výsledný zákusok bohato ochutený a spotreba cesta je menšia ako pri klasickej forme.

Rolky ukladáme na vymastený plech a pečieme cca 40 minút pri 180°C dozlatova.

 

Počas pečenia si pripravíme sirup. Množstvo si musíte odhadnúť sami, podľa množstva roliek, resp. veľkosti plechu. Vyrobíme ho zmiešaním vody a cukru v rovnakom objemovom diele. Ja som pridal aj med a citrónovú šťavu. Sirup môžme ďalej ochutiť aj štavou z kompótu. Na množstvo roliek, ktoré som mal mi postačilo vyrobiť 0,5 litra sirupu.

baklava_07

Po upečení rolky polejeme sirupom a necháme ich namočené v ňom najmenej 4 hodiny, aby väčšinu vsiakli. Toto je najnáročnejšia fáza, keďže odolať pokušeniu je takmer nemožné. Vydržte, oplatí sa to! Zákusok by mal byť v sirupe ponorený čo najviac, prípadne ho môžte občas preliať, aby nasiakli aj neponorené časti.

Odmenou vám bude šťavnatý a sladučký dezert s orientálnym charakterom, ktorý vám v okamihu pripomenie príjemné chvíle strávané na dovolenke. Výborne sa hodí ku káve. Fantázii sa medze nekladú a tak experimentujte s tvarmi a plnkami. Ak zistíte, kde sa dá kúpiť Fillo vo vašom meste, napíšte to do diskusie, pomôžete ostatným.

 
Páčil sa Vám článok? Podporte nás a zdieľajte tento článok, alebo celú stránku na Facebooku!
Podeľte sa o svoj názor a pridajte k článku komentár!
Registrovaním na fóre získate odpovede na vaše kulinárske otázky.
Viete napísať podobný článok? Pridajte sa k nám!
Ďakujeme!

Komentáre  

 
# blackbird 2013-11-11 10:35
Potvrdzujem, ozaj sa vydaril ;)S kavickou bol vyyborny! Mnam :)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
# Gabriela 2020-03-04 18:45
Chladene CESTO na baklavu fillo som kupila v predajni Orientdelikates .sk na Vysokej 32 v BA. Šikovný majitel poradi...
http://www.orientdelikates .sk/eshop/renan-cesto-na-baklavu-480g/p-3550351.xhtml
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporúčame

Novinky

18 Január 2014, 20.43
ragu-alla-bolognese Omáčka Bolognese, alebo ragu alla bolognese patrí medzi najtradičnejšie a najobľúbnejšie...
07 Január 2014, 12.59
creme-brulee Vedeli ste, že názov tohto zákusku znejúci poeticky, luxusne a snobsky by sa dal voľne...
10 November 2013, 16.52
baklava-z-domaceho-cesta-fillo  Po poslednej dovolenke v Grécku som si sľúbil, že po príchode domov určite skúsim...
20 Máj 2013, 08.01
ten-najlepsi-hamburger Tiež občas nestíhate variť, alebo jesť v normálnej reštaurácii? V takýchto situáciách prídu...
06 November 2012, 21.11
salat-caesar Takmer v každej reštaurácii ho nájdete v jedálnom lístku, no skoro v žiadnej nemá takmer nič...

PrihlásenieKto je online

 Návštevníci: 54 

Podporte nás